Mint arról korábban a Kormányzati Tájékoztatási Központ hírt adott, Magyarország Kormánya a Külügyi és Külgazdasági Intézet megújításáról és megerősítéséről döntött. A megújulás célja, hogy az Intézet hatékonyabban támogathassa a Miniszterelnök külpolitikai stratégiai döntéshozatali munkáját, és megerősítse eddig is végzett tevékenységeit: az akadémiai világ és a nemzetközi agytrösztök információinak becsatornázását, illetve a magyar külpolitika alapvetéseinek szélesebb és szakmai közeggel való megismertetését, valamint a nyilvánossággal való aktív kommunikációt a nemzetközi eseményekről.

A külpolitikai szakmai műhely visszatér a 2014-es átszervezés előtt használt nevéhez, és Magyar Külügyi Intézetként folytatja munkáját. Megváltozik a kormányzati kapcsolódási pont is: a Külgazdasági és Külügyminisztériummal való szoros kapcsolat fenntartása mellett a jövőben a Miniszterelnök Politikai Igazgatóján keresztül segíti a kormányzati munkát, jogállását tekintve állami tulajdonú gazdasági társaságként.

A szervezet új elnöke Gladden J. Pappin lesz, aki a politikatudomány és a nemzetközi kapcsolatok nemzetközi szakértője. Az MKI új, magyar és amerikai állampolgárságú elnöke a Harvard Egyetemen doktorált, majd a Dallasi Egyetemen oktatott, illetve évek óta a Mathias Corvinus Collegium vendégoktatója.

A Magyar Külügyi Intézetben folytatja a munkát az eddigi vezetés: Schőberl Márton vezérigazgatóként, dr. Baranyi Tamás pedig az intézet szakmai tevékenységéért felelős stratégiai igazgatóként. Az Intézet kutatási igazgatójaként dr. Eszterhai Viktort köszönthetjük.

A Magyar Külügyi Intézet új működési formájához szükséges Felügyelő Bizottságot nagy tapasztalattal rendelkező szakemberek alkotják majd: a Bizottság elnöke Balla János volt nagykövet, volt miniszterelnöki főtanácsadó, tagjai pedig Győri Enikő volt nagykövet, európai parlamenti képviselő, valamint dr. Szerdahelyi István diplomata, Magyarország szöuli nagykövete lesznek.

Intézetünk vezetőinek profilja az alábbiakban ismerhető meg:

Dr. Gladden J. Pappin magyar állampolgársággal is rendelkező amerikai politológus. Három diplomáját és PhD-fokozatát is a Harvard Egyetemen szerezte. 2017-ben az American Affairs című közpolitikai folyóirat társalapítója volt. A Dallasi Egyetem docense, kutatási területe az Egyesült Államok és Európa jelenkori politikája, valamint a modern liberalizmus szellemtörténete. 2021 szeptembere óta a Mathias Corvinus Collegium vendégoktatója, a Magyar Külügyi Intézet leendő elnöke.

Schőberl Márton 2007-ben diplomázott a Pázmány Péter Katolikus Egyetem kommunikáció szakán, majd az üzleti világban és az államigazgatásban dolgozott. 2014 és 2018 között a Külügyi és Külgazdasági Intézetet vezette, majd a Külgazdasági és Külügyminisztériumban kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkárként szolgált a negyedik Orbán-kormány idején. 2022 júliusában tért vissza igazgatóként a Külügyi és Külgazdasági Intézethez.

Dr. Baranyi Tamás 2010-ben szerzett diplomát az Eötvös Loránd Tudományegyetemen történelem és amerikanisztika szakon. 2011-től 2015-ig a Terror Háza Múzeumban dolgozott, három évig kutatási vezetőként. 2018-ban védte meg doktori disszertációját az ELTE-n. 2015 és 2020 között az Antall József Tudásközpont kutatási vezetője volt. 2013 óta több felsőoktatási intézményben oktat geopolitikai kurzusokat. 2020 februárja óta a Külügyi és Külgazdasági Intézet stratégiai igazgatóhelyettese.

Dr. Eszterhai Viktor PhD-fokozatát 2018-ban szerezte az ELTE-n, történelem- és földrajztanári, valamint pszichológus viselkedéselemző diplomával is rendelkezik. 2014 és 2015 között államközi ösztöndíjjal a pekingi Tsinghua Egyetem szenior vendégkutatója, 2017-ben egy hónapig a Fudan Egyetemen vendégkutató ösztöndíjas volt. 2015 és 2021 között a Pallas Athéné Geopolitikai Kutatóintézet szenior kutatója, 2019 és 2021 között a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa. 2021 januárja óta a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója.

Kép forrása: Funzine, Sutus Dolli