Mathieu Bataille, az European Space Policy Institute (ESPI) és a Francia Űrügynökség (Centre National D’Etudes Spatiales, CNES) kutatója „Európa, Világűr és Védelem” címmel tartott előadást a Külügyi és Külgazdasági Intézetben. Az online esemény 2020. november 19-én (csütörtökön) zajlott le.

Az előadás során az Európai Unió és tagországainak űrvédelmi tevékenységéről volt szó, valamint azok kapcsolódásáról NATO vonatkozó tevékenységeihez. Az European Space Policy Institute (ESPI) idei azonos nevű jelentésre is támaszkodott az előadás. Az ESPI Bécsben működő, az European Space Agency (ESA) és Ausztria által támogatott nemzetközi agytröszt, melynek fő célja az európai űrszektor fejlesztésének támogatása.

Az előadó szerint az űrvédelmi tevékenységek köre az alábbi főbb elemeket foglal magába:

Az űrvédelem alapvetően két aspektust foglal magába:

  1. Űrtevékenység a nemzetvédelemért (Space for Defense)

Az első aspektus négy fő tevékenységi körre támaszkodik:

  • Hírszerzés, megfigyelés és felderítés (Intelligence, Surveillance and Reconnaissance, ISR),
  • Műholdas kommunikáció (Satellite communications, SATCOM),
  • Helymeghatározás, navigáció és időzítés (Positioning, Navigation and Timing, PNT),
  • Űrmegfigyelés (Space Surveillance and Tracking, SSA-SST).

 

2. Űrtevékenység védelme (Defense of Space)

A második aspektushoz kapcsolódó összes tevékenység három pillérre támaszkodik:

  • Űrbéli szegmens (Space segment),
  • Földi szegmens (Ground segment),
  • Kapcsolat szegmens (Link segment).

Az előadó szerint Európai Unió és tagállamai ezen a téren jelentős eredményekkel rendelkeznek. A vonatkozó európai projektek (Galileo/EGNOS, Copernicus, GOVSATCOM, EU SST) pedig egyszerre szolgálják a közös európai és a tagállami szintű érdekeket. Ugyanakkor a közös fejlesztési potenciál még jelentősebb, és ennek érdekében számos javaslatot fogalmazott meg az előadó, hogy a közös európai űrpolitika miként segítheti a közös európai fejlesztéseket.

Az előadásban kiemelten szerepeltek olyan kisebb európai államokról szóló példák, amelyek alapján elmondhatjuk, hogy az űrvédelmi terület már egy ideje nem korlátozódik a nagyhatalmak tevékenységeire. Kiemelt példák között szerepel Dánia, Luxemburg, Lengyelország, Csehország. Ezen példák bizonyítják, hogy a nemzeti űrkapacitások fejlesztése nemcsak az adott állam biztonságához járulnak hozzá, hanem a közös európai és NATO védelmet is szolgálják.

Az űrvédelem területén tapasztalható európai együttműködések és fejlesztési folyamatok megértése hozzájárulhat a közös európai védelemről szóló hazai szakmai diskurzus elmélyítéséhez.

Az előadás diasora itt érhető el!

A teljes (angol nyelvű) felvételt az alábbi linken vagy YouTube-csatornánkon érhetik el!

JTNDaWZyYW1lJTIwd2lkdGglM0QlMjIxMDAlMjUlMjIlMjBoZWlnaHQlM0QlMjI0NTAlMjIlMjBzcmMlM0QlMjJodHRwcyUzQSUyRiUyRnd3dy55b3V0dWJlLmNvbSUyRmVtYmVkJTJGM0FDa0UxZHBEenclMjIlMjBmcmFtZWJvcmRlciUzRCUyMjAlMjIlMjBhbGxvdyUzRCUyMmFjY2VsZXJvbWV0ZXIlM0IlMjBhdXRvcGxheSUzQiUyMGNsaXBib2FyZC13cml0ZSUzQiUyMGVuY3J5cHRlZC1tZWRpYSUzQiUyMGd5cm9zY29wZSUzQiUyMHBpY3R1cmUtaW4tcGljdHVyZSUyMiUyMGFsbG93ZnVsbHNjcmVlbiUzRSUzQyUyRmlmcmFtZSUzRQ==