Kutatók egy csoportja mutatta be legújabb kutatásuk eredményét október 21-én a Külügyi és Külgazdasági Intézet (KKI) által szervezett online tanulmánykötet-bemutatón. A „Minilateral Cooperation in the EU – Internal Cohesion, Group Dynamics, and Voting Behaviour of Selected State Blocks” c. kutatás körülbelül másfél évig tartott és a Nemzetközi Visegrádi Alap támogatásával valósult meg.
A kötetbemutató elején Ugrósdy Márton, a KKI igazgatója köszöntötte a résztvevőket. Ezt követően François Roux, az Egmont Intézet főtanácsadója tartott nyitóbeszédet, melyben elsősorban gyakorlati szempontból világította meg az európai minilaterális együttműködések lényegét. Roux elmondása szerint a kutatás rendkívül időszerű, mivel annak vizsgálati periódusa (2009-2019) egybe esik az ún. európai polikrízis időszakával.
Ezt követően a tanulmánykötet szerzői mutatták be a kutatásuk legfontosabb eredményeit. Elsőként Molnár Tamás Levente, a KKI kutatója, a tanulmánykötet szerkesztője és társszerzője ismertette a kutatás alapvető felépítését, célkitűzéseit, ill. jelentőségét. Molnár elmondása szerint az utóbbi években számos cikk jelent meg a nemzetközi szakirodalomban minilateralizmus témában, olyan kutatás azonban még nem született, amely egyrészről egy összehasonlító tanulmány, másrészről pedig egyszerre alkalmaz kvantitatív és kvalitatív módszertant. Utóbbi kapcsán először Kocsis Levente, a Leideni Egyetem MA-hallgatója és a kutatás társszerzője ismertette a szavazási eredmények elemzésén alapuló kvantitatív, majd Garai Nikolett, a KKI kutatója és a kutatás társszerzője pedig a szakértői interjúkon alapuló kvalitatív módszertant.
A rendezvény következő szekciójában a tanulmánykötet társszerzői ismertették az esettanulmányok eredményeit. Elsőként Juraj Sýkora, a pozsonyi Slovak Foreign Policy Association (SFPA) junior kutatója beszélt a Benelux együttműködésről, az azt alkotó három ország szakpolitikai preferenciáiról, ill. szavazási viselkedéséről. Ezt követően Molnár Tamás Levente ismertette a Franciaország, Németország és az Egyesült Királyság alkotta E3 formációra vonatkozó kutatási eredményeket. Folytatva a sort Matúš Mišík, az SFPA kutatója mutatta be a hét dél-európai országot tömörítő Mediterranean Seven csoportot. A következő minilaterális csoportot, a Nordic-Baltic Six formációt Kocsis Levente prezentálta. Vít Havelka, a prágai EUROPEUM Intézet kutatója előadásában a Visegrádi Együttműködés országainak szavazási viselkedésére, belső csoportdinamikájára, és csoporton kívüli szavazási partnereire fókuszált. Végezetül a kutatás utolsó esettanulmányát, a weimari háromszöget pedig Garai Nikolett mutatta be. A rendezvény végén Molnár Tamás Levente foglalta össze a kutatás legfontosabb következtetéseit. A rendezvényt Baranyi Tamás, a KKI stratégiai igazgatóhelyettese moderálta.
A teljes felvételt az alábbi linken vagy YouTube-csatornánkon érhetik el!
JTNDaWZyYW1lJTIwd2lkdGglM0QlMjIxMDAlMjUlMjIlMjBoZWlnaHQlM0QlMjI0NTAlMjIlMjBzcmMlM0QlMjJodHRwcyUzQSUyRiUyRnd3dy55b3V0dWJlLmNvbSUyRmVtYmVkJTJGbDdHNmNEVTMtdGclMjIlMjB0aXRsZSUzRCUyMllvdVR1YmUlMjB2aWRlbyUyMHBsYXllciUyMiUyMGZyYW1lYm9yZGVyJTNEJTIyMCUyMiUyMGFsbG93JTNEJTIyYWNjZWxlcm9tZXRlciUzQiUyMGF1dG9wbGF5JTNCJTIwY2xpcGJvYXJkLXdyaXRlJTNCJTIwZW5jcnlwdGVkLW1lZGlhJTNCJTIwZ3lyb3Njb3BlJTNCJTIwcGljdHVyZS1pbi1waWN0dXJlJTIyJTIwYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuJTNFJTNDJTJGaWZyYW1lJTNF