Indiában az el nem köteleződésnek hagyománya van
Subrahmanyam Jaishankar: India útja – India a globális hatalom kapujában
Könyvbemutató a Magyar Külügyi Intézetben
Subrahmanyam Jaishankarnak, India külügyminiszterének könyvbemutatójával kezdődött a Magyar Külügyi Intézet (MKI) Magyarország és India 75 éves diplomáciai kapcsolatát ünneplő rendezvénysorozatának második napja.
Az eseményen Subrahmanyam Jaishankar videóüzenetben köszöntötte a résztvevőket. Elmondta: az India útja – India a globális hatalom kapujában legfontosabb üzenete az, hogy a jelenlegi modern globalizációs folyamatokat vissza lehet fordítani, s hogy a nemzetállam a legfontosabb szereplő a globális színpadon. Az indiai külügyminiszter szerint az újra-kiegyensúlyozás elérése a cél, hiszen, ahogy fogalmazott, a világ nem hajlandó többé tolerálni a túlkoncentrálásokat.
Az MCC Press által kiadott kötet megjelenése kapcsán az MKI kerekasztalbeszélgetésen ismertette az India útja legfontosabb pontjait Csicsmann László, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára, Baranyi Tamás, az MKI stratégiai igazgatója, Ramachandra Byrappa, az MKI vezető kutatója, Lázár Imre volt diplomata, a Magyar-Indiai Baráti Társaság alelnöke, valamint a moderátor, Botos Máté, az MCC Press kiadóvezetője részvételével.
Csicsmann László kiemelte: Jaishankar világossá teszi, hogy Indiának kockázatvállaló külpolitikára van szüksége, hogy feltörekvő hatalomként elérjen valamit az újjáalakuló globális szabályrendszerben. Hangsúlyozta: az indiai retorikában óriási változás történt az elmúlt évtizedben, miközben a jelenlegi indiai kormány nem szakított a korábbi kormányok külpolitikájával, ennek ellenére mégis látványosan emelkedett fel, külpolitikája pedig professzionalizálódott. Indiát sokan vádolják azzal, hogy nem megfelelő szövetséges, az indiai külpolitikában az el nem köteleződöttségnek hagyománya van, s ez alakul át most egy többirányú elköteleződéssé. Jaishankar világszintű külpolitikai gondolkodó” – tette hozzá Csicsmann.
Lázár Imre elmondta: Indiával kapcsolatban mindig figyelembe kell venni, hogy egy sokezer éves, megszakítás nélküli civilizációról van szó. „Indiát nem lehet úgy megérteni és megismerni, hogy ne legyünk tisztában a múltjával. India történelme során az akkori világ jelentős részére gyakorolt befolyást, ez megjelenik a politikai gondolkodásban is.”, emelte ki a szakember.
Baranyi Tamás hangsúlyozta: Indiában a demokratizálódás a nyugati struktúrák meghaladását, nemzeti szinten pedig a hatalmas tömegek mind szélesebb rétegben történő beágyazását jelenti a politikába. „India számára egyre fontosabb a múlthoz való viszony és az identitás a jelen indiai változások szempontjából is. Jaishankar nagyon reálisan látja a változásokat: Indiának folyamatosan észnél kell lennie a globális küzdelemben, és nem szabad oldalt választania, ehelyett az ad hoc koalíciókötéseket kell kreatívan intéznie” – tette hozzá.
Ramachandra Byrappa szerint, ha India együttműködést akar a világ többi részével, erős, tiszta, nyers gondolatok megfogalmazására van szüksége.