A Külügyi és Külgazdasági Intézet (KKI) 2023. február 15-én panelbeszélgetést rendezett „Mi Japán külpolitikai stratégiája a jelenlegi zavaros időkben?” címmel. A szakértői eszmecsere résztvevői Eszterhai Viktor, a KKI vezető Kína kutatója és Bartók András a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia Tanszékének tanársegédje voltak. A beszélgetést Mezei Tibor, a KKI kutatója moderálta.
A diskurzus elején Eszterhai Viktor elmondta, hogy 2023. januárjában részt vett egy kutatóúton, amely a Japán Külügyminisztérium „Multi-layered Network of Japan Experts” nevű programja keretében került megszervezésre. Japánban tett látogatása során szakmai megbeszéléseket folytatott a külügyminisztérium, több kutatóintézet és az akadémiai szféra szakértőivel arról, hogy a globalizációt is veszélyeztető nagyhatalmi rivalizálás kapcsán milyen releváns külpolitikai stratégiát érdemes kidolgozni. Eszterhai Viktor amellett érvelt, hogy a japán külpolitikai stratégiát érdemes vizsgálni, mert a távol-keleti ország és az Európai Unió bizonyos szempontból hasonló helyzetben van: mindkettő gazdasági hatalom és elkötelezett a globalizáció mellett. Érdekeik védelmére azonban csak korlátozottan képesek, mert katonai kapacitások tekintetében elmaradnak a nagyhatalmaktól, és biztonságukat katonai szövetségesük az USA garantálja.
A diskurzus során a szakértők megvitatták Japán geostratégiai helyzetét, a legfontosabb kihívásokat és a régió gyorsan változó erőviszonyait. Továbbá bemutatásra kerültek Japán legfontosabb céljai, mint a nemzetközi rend védelme, valamint a nagyhatalmak hibás kalkulációi jelentette kockázatok is. A szakértők megvitatták, hogy a célokhoz milyen konkrét külpolitikai lépéseket célszerű hozzárendelni, mint az elrettentés, a szövetségekkel való együttműködés, a saját kapacitások fejlesztése. Bartók András a beszélgetés során hangsúlyozta a japán politikai válaszok történetiségét és komplexitását, rávilágítva a lépések mögött megbújó belső szakértői vitákra is. Végül az előadók kifejtették véleményüket arról, hogy a japán példa miként lehet hasznos az Európai Unió számára.
A közönség soraiban jelen volt Japán magyarországi nagykövete, Masato Otaka is, aki a panelbeszélgetés zárásaként reflektált az elhangzottakra.
Képek forrása: Külügyi és Külgazdasági Intézet (KKI)