Kerekasztal-beszélgetés a techno-nacionalizmusról

2024. 07. 03.

Kerekasztal-beszélgetés a techno-nacionalizmusról

Techno-nacionalizmus és nemzetközi együttműködés – ezzel a címmel tartott online beszélgetést 2024. június 28án a Magyar Külügyi Intézet (MKI) Konnektivitás kutatócsoportja. Goreczky Péter, az MKI vezető elemzője elmondta, hogy a techno-nacionalizmus fogalma már az 1980-as években megjelent, tartalma azonban jelentősen megváltozott napjainkra. Míg korábban a techno-nacionalizmus elsősorban a hazai gazdaság fejlődését és védelmét célzó koncepció volt, mára geopolitikai eszközzé is vált, melynek célja a saját technológiai innováció védelmén túl a rivális ország fejlődésének korlátozása is.

Enescan Lorci, a National Sun Yat-sen University munkatársa elmondta, Kínában a techno-nacionalizmus elsősorban a kibertér nemzeti szuverenitásához kapcsolódóan jelent meg. Bár a különböző nagyhatalmak gyakorlatában a techno-nacionalizmus eltérő formát ölt, azonosíthatóak globális trendek a jelenség kapcsán. Goreczky Péter kiemelte, az egyes országok geopolitikai súlya meghatározza techno-nacionalista törekvéseik jellegét, Enescan Lorci pedig az Egyesült Államok és Kína kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy a technológiai innováció és a kibertér vonatkozásában is a katonai a logika erősödése tapasztalható, ami rontja az együttműködés esélyeit.

A szakértők egyetértettek abban, hogy a globális vállalatok számos technológiai területen egymásra vannak utalva, ezért érdekük a nemzetközi technológiai együttműködés fenntartása.