A Magyar Külügyi Intézet (MKI) 2025. február 13-án „Hogyan dőlt le újra a berlini fal: Összeomlik-e Németország Cordon Sanitaire-je?” címmel rendezett angol nyelvű kerekasztal-beszélgetést. A panelbeszélgetés résztvevői David P. Goldman, az Asia Times főszerkesztő-helyettese és a Magyar Kutatási Hálózat tanácsadója, Dobrowiecki Péter, a Magyar-Német Intézet kutatási igazgatója és Baranyi Tamás, az MKI stratégiai igazgatója voltak. A beszélgetést Harb Jad Marcell, az MKI kutatója moderálta.
A beszélgetés a közelmúltban lezajlott Bundestag-szavazás témájával kezdődött, amelyen a február 23-i parlamenti választásokon élen álló CDU vezetője, Friedrich Merz elfogadta a jobboldali Alternative für Deutschland (AfD) párt szavazatait egy bevándorlás elleni törvény elfogadása érdekében. David Goldman rámutatott, hogy a német politikai tűzfalat – vagy Braunmauer-t – az AfD ellen egyre lehetetlenebb fenntartani, ahogy a párt népszerűsége növekszik. Dobrowiecki Péter a jobbközép CDU számára kulcsfontosságú dilemmát emelte ki: törékeny, politikailag elfogadható koalíciót alakítson ki a Zöldekkel, ami korlátozná a CDU-t a konzervatív politikai célok megvalósításában, vagy próbálja meg javítani a kapcsolatokat az elszigetelt AfD-vel.
Baranyi Tamás hosszú és fájdalmas tárgyalási folyamatot jósolt a választások után. Bár egy nacionalistább Németország (az AfD-vel) tágabb európai perspektívából nézve jót jelenthet, sok német érthetően nyugtalan. Megjegyezte azt is, hogy a Bundestag-szavazás nem az első repedés a tűzfalon. Hetekkel ezelőtt Elon Musk platformot adott az AfD vezetőjének, Alice Weidelnek, hogy kifejtse elképzeléseit. A beszélgetés vírusként terjedt, és ez volt az első alkalom, hogy sok német választó találkozott a párt elképzeléseivel erős negatív keretezés nélkül. Nemrégiben pedig egy európai miniszterelnök – Orbán Viktor magyar miniszterelnök – törte át a tűzfalat nemzetközi szinten azzal, hogy Budapesten találkozott Weidellel.
Mi a helyzet a többi német politikai párttal? David Goldman a beszélgetést az SPD-re terelte, amely szerinte politikai öngyilkosságot követett el az ukrajnai háborúval kapcsolatos álláspontjával, ami végül a német gyártás drámai visszaeséséhez vezetett, és így lehetővé tette az AfD felemelkedését. Baranyi Tamás megjegyezte, hogy három másik párt – az FDP, a BSW és a Die Linke – közvetlenül az 5%-os küszöb körül mozog a Bundestagba való bejutáshoz. Dobrowiecki Péter kommentálta a Die Linke feltámadása a BSW rovására egy kisebb botrányt követően, és azt jósolta, hogy a Die Linke bejuthat a Bundestagba.
Az Egyesült Államokkal kapcsolatban David Goldman hangsúlyozta, hogy az USA nem fogja örökké viselni Európa védelmének terhét, aminek az európai elit egyre inkább tudatában van. Ebben a tekintetben az AfD-t éppen azért tartja a „jövő pártjának” Németországban, mert olyan politikákat támogat, mint a katonai sorkötelezettség visszaállítása, és a hazafiságra buzdít. Dobrowiecki Péter szerint azonban a párt számos álláspontja – például a NATO-ból való kilépés – irreális, és a pártnak kompromisszumot kell kötnie a figyelem maximalizálása érdekében tett nagy kijelentések és a kormányképesnek mutatkozás között.