„Fókuszban a konnektivitás: koncepciók Pekingtől Washingtonig” címmel rendezett nyílt kerekasztal-beszélgetést a Magyar Külügyi Intézet (MKI) 2024. február 21-én. A beszélgetés résztvevői Buzna Viktor, Salát Gergely, Trembeczki Zsolt és Vasa László, moderátora Goreczky Péter, az MKI kutatói voltak.
A nemrégiben megalakult Konnektivitás-kutatócsoport rendezvényén a konnektivitás mint fogalom meghatározásán, kontextualizálásán, különböző országok külpolitikájában betöltött szerepén volt a hangsúly. Bevezetőként Buzna Viktor ismertette a fogalom elméleti hátterét, megjelenését a nemzetközi kapcsolatok elméletében, kiemelve, hogy a konnektivitás egyszerre határozható meg gondolkodásmódként és képességként, amely segítségével a multiplex nemzetközi rendszer szereplői megtalálják a kapcsolódási pontokat, melyeken keresztül növelhetik hatalmi pozíciójukat. Salát Gergely a fogalom kínai értelmezéséről beszélt – Kína volt ugyanis az első ország, amely az összekapcsoltságot állította külpolitikájának középpontjába az Övezet és Út kezdeményezés formájában. A szakértő hangsúlyozta a kínai konnektivitás-fogalom szelektív, nemzeti érdekek mentén alkalmazott, ugyanakkor inkluzív jellegét, amelynek megfelelően Pekinget nem gátolják ideológiai megfontolások a konnektivitás gyakorlásában.
Az amerikai konnektivitás-értelmezésre rátérve Trembeczki Zsolt elmondta, hogy az nagyrészt a kínai Övezet és Út kezdeményezésre adott reakció. Washingtonban kevésbé a konnektivitást, mintsem inkább operatívabb módon az infrastruktúra fogalmát helyezik középpontba, az infrastruktúra közösségeket összekötő szerepére fókuszálva. Kiemelte, hogy az amerikai interpretáció szerint a konnektivitás inkább a jó minőségű, pénzügyi, környezeti, társadalmi szempontból fenntartható infrastruktúra egyik kedvező elemeként jelenik meg. Vasa László a fogalom közép-ázsiai megjelenéséről beszélt, ahol sokkal inkább a gyakorlat szintjén figyelhető meg az összekapcsoltság. A régió országai számára a konnektivitás hatalmas kitörési lehetőség gazdaságuk diverzifikációjának irányába, és leginkább a különböző országokkal, illetve egymással való fokozódó összekapcsolódásban nyilvánul meg. Ezt követően Goreczky Péter ismertette az Európai Unió erősen Ázsia-fókuszú konnektivitás-definícióját, Global Gateway nevű nagy konnektivitás-stratégiáját, illetve annak prioritási területeit. Az esemény zárásaképp a szakértők a közönség részéről érkező kérdéseket, felvetéseket is megvitattak.