A Külügyi és Külgazdasági Intézet (KKI) online kerekasztal-beszélgetést tartott 2021. október 13-án Cseh választások 2021: Eredmények és kilátások a jövőre” címmel. Az október 8-9-én lezajlott cseh képviselőházi választás eredményeit és Csehország várható külpolitikáját Pavel Havlíček, a cseh Association for International Affairs (AMO) Research Center kutatója, Vít Havelka, az EUROPEUM Institute for European Policy elemzője és Garai Nikolett, a KKI szakértője vitatták meg. A rendezvényt Molnár Tamás Levente moderálta.

A beszélgetést a kutatók a választás legváratlanabb fordulatainak kiemelésével kezdték. Vít Havelka számára az volt a legnagyobb meglepetés, hogy az ellenzéki erők le tudták győzni Andrej Babiš ANO 2011 mozgalmát azáltal, hogy választási koalíciókat hoztak létre és a hasonló ideológiájú pártok összefogtak egymással. A legtöbb szavazatot a Polgári Demokrata Pártot (ODS), a Kereszténydemokrata Csehszlovák Néppártot (KDU-ČSL), valamint a TOP09-et tömörítő SPOLU névre hallgató, jobbközép koalíció kapta, míg a második helyen az ANO 2011 végzett. Pavel Havlíček a választások egyik legérdekesebb eredményeként említette a cseh baloldali pártok, így a Cseh Szociáldemokrata Párt (ČSSD) és a Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának (KSČM) történelmi vereségét. E hagyományos pártok közül egyiknek sem sikerült bejutnia az alsóházba, miközben a Cseh Kalózpárt és a Polgármesterek és Függetlenek (STAN) progresszív szövetsége a harmadik legnépszerűbb politikai erővé vált. Garai Nikolett azt emelte ki, hogy a STAN párt meglepően sok mandátumot (32) szerzett koalíciós partneréhez, a Kalózokhoz (4) képest, tekintve, hogy az előző parlamenti ciklusban a Kalózok sokkal erősebbek voltak. Azt is hozzátette, hogy a választás nagyon szoros volt a SPOLU és az ANO 2011 között, mindössze 36 000 szavazat volt a különbség.

A rendezvény további részében a szakértők megvitatták, hogy a SPOLU miért tudta legyőzni Babišt, megtették tétjeiket arra vonatkozóan, hogy mely pártok alakíthatnak koalíciós kormányt, valamint ismertették Miloš Zeman elnök szerepét a kormányalakítási folyamatban. A kutatók kitértek a következő cseh kormány várható külpolitikai irányvonalára is abban az esetben, ha a két koalíció, a SPOLU és a PirátiSTAN alakít kormányt. A kutatók a cseh-magyar kétoldalú kapcsolatok és a Visegrádi Együttműködés jövőjéről is beszélgettek, valamint megpróbálták előre jelezni a következő cseh kormány Európa-politikáját, illetve kül- és biztonságpolitikáját is.

A teljes felvételt az alábbi linken vagy YouTube-csatornánkon érhetik el!

JTNDaWZyYW1lJTIwd2lkdGglM0QlMjIxMDAlMjUlMjIlMjBoZWlnaHQlM0QlMjI0NTAlMjIlMjBzcmMlM0QlMjJodHRwcyUzQSUyRiUyRnd3dy55b3V0dWJlLmNvbSUyRmVtYmVkJTJGU0FTaERWeUdTcEUlMjIlMjB0aXRsZSUzRCUyMllvdVR1YmUlMjB2aWRlbyUyMHBsYXllciUyMiUyMGZyYW1lYm9yZGVyJTNEJTIyMCUyMiUyMGFsbG93JTNEJTIyYWNjZWxlcm9tZXRlciUzQiUyMGF1dG9wbGF5JTNCJTIwY2xpcGJvYXJkLXdyaXRlJTNCJTIwZW5jcnlwdGVkLW1lZGlhJTNCJTIwZ3lyb3Njb3BlJTNCJTIwcGljdHVyZS1pbi1waWN0dXJlJTIyJTIwYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuJTNFJTNDJTJGaWZyYW1lJTNF