A Külügyi és Külgazdasági Intézet (KKI) 2021. május 6-án online kerekasztal-beszélgetést szervezett „A jemeni háború lehetséges irányai a Biden-adminisztráció alatt” címmel. Az eseményen két meghívott szakértő osztotta meg gondolatait, Palik Júlia, az Oslói Béke Kutató Intézet vezető kutatója, és Farea Al-Muslimi, a Sana’a Stratégiai Tanulmányok Központjának társalapítója és a Chatham House munkatársa. Az eseményt Szalai Máté, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója moderálta.
Előadásában Palik Júlia két szempontot járt körbe: a jemeni külföldi segélyezéssel kapcsolatos kínálati és a keresleti oldali kihívásokat. Az előbbi kapcsán megemlítette a támogatás mennyiségének és minőségének, az ígéretek és a tényleges folyósítás között eltelt időnek, valamint az adományozók elszámoltathatóságának és semlegességének egymással összefüggő kérdéseit. A kereslet-oldali kihívásokkal kapcsolatban megemlítette Jemen történelmileg alacsony befogadóképességét a segélyek területén, valamint a fejlesztési támogatásokkal való visszaélések kérdését, illetve azt a tényt, hogy a segélyek nagymértékben hozzájárultak a jemeni háborús gazdasághoz. Azt javasolta, hogy az Egyesült Államok e két tényező alapján hozzájárulhat a segélyek kezelésére képes intézmények fejlesztéséhez. Azt is javasolta a Biden-adminisztrációnak, hogy csökkentse Jemen segélyfüggését a Perzsa-öböl Menti Együttműködési Tanács országaitól, a gazdasági segélyek és a politikai befolyás közötti összefüggés miatt.
Ezt követően Farea Al-Muslimi az Egyesült Államok szerepéről beszélt a jemeni konfliktusban, valamint a helyi szereplők várakozásairól a Biden-adminisztrációval kapcsolatban. Elmondása szerint az Egyesült Államok régióbeli befolyásának nagy része az ország szerepének a percepciójáról szólt, amely véleménye szerint az elmúlt években csökkent a Trump-adminisztráció alatt. Ezenkívül az Egyesült Államok külpolitikáját nagyban meghatározták a belpolitikai folyamatok. Az Egyesült Államoknak – amely ebben a konfliktusban nem tölt be semleges szerepet – nincs Jemen-politikája, ezt Al-Muslimi problematikusnak nevezte. A jelenlegi eseményekkel kapcsolatban a Ma’rib körüli harcok fontosságára hívta fel a figyelmet: ha a település a húszik kezébe kerül, az hosszú távon az ország további széttöredezéséhez vezethet.
Mindkét előadó egyetértett abban, hogy Jemen esetében fennáll annak az esélye, hogy a polgárháború az iráni-amerikai tárgyalásokban alku tárgyává váljon. Amikor az ENSZ szerepéről kérdezték, Palik hangsúlyozta egy új biztonsági tanácsi határozat elfogadásának fontosságát, amellyel Al-Muslimi is egyetértett. Szerinte Jemen esetében nem létezik katonai megoldás, ugyanakkor az ENSZ nem lesz képes egyedül megoldani ezt a konfliktust.
A rendezvény végén feltett közönségkérdések elsősorban az EU jemeni háborúban betöltött szerepéről, a húszi mozgalomról és a világjárvány nemzetközi közösség figyelmére gyakorolt hatásáról szóltak. Több európai állam is aktív finanszírozóként lép fel a jemeni humanitárius szektorban. Ráadásul az EU saját Jemen-politikával és ezzel foglalkozó irodával rendelkezik, és kiemelkedő szerepet játszik a helyi kezdeményezések támogatásában, különös tekintettel a moderátori fellépésekre. Ugyanakkor az elmúlt években az EU inkább humanitárius segítségnyújtóként, mint komoly politikai szereplőként tevékenykedett.
A kerekasztal-beszélgetés a jemeni háború végéhez vezető szükséges lépések témakörével zárult: az előadók szerint az első alapvető lépés egy nemzeti-szintű tűzszünetben való megállapodás, majd egyidejűleg egy új ENSZ-határozat elfogadása, amely iránymutatást adhat a béketárgyalásoknak, lehetőség szerint figyelembe véve a helyi törekvéseket. Mindketten egyetértettek abban, hogy a nemzetközi közösség által nyújtott korlátozott, de nem elégséges támogatás következtében a konfliktus hosszútávon is elhúzódhat. A jemeni béke esetén egyszerre több szinten történő fellépésre van szükség.
A teljes felvételt az alábbi linken vagy YouTube-csatornánkon érhetik el!
JTNDaWZyYW1lJTIwd2lkdGglM0QlMjIxMDAlMjUlMjIlMjBoZWlnaHQlM0QlMjI0NTAlMjIlMjBzcmMlM0QlMjJodHRwcyUzQSUyRiUyRnd3dy55b3V0dWJlLmNvbSUyRmVtYmVkJTJGNlAtNUg1eHZuMkklMjIlMjB0aXRsZSUzRCUyMllvdVR1YmUlMjB2aWRlbyUyMHBsYXllciUyMiUyMGZyYW1lYm9yZGVyJTNEJTIyMCUyMiUyMGFsbG93JTNEJTIyYWNjZWxlcm9tZXRlciUzQiUyMGF1dG9wbGF5JTNCJTIwY2xpcGJvYXJkLXdyaXRlJTNCJTIwZW5jcnlwdGVkLW1lZGlhJTNCJTIwZ3lyb3Njb3BlJTNCJTIwcGljdHVyZS1pbi1waWN0dXJlJTIyJTIwYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuJTNFJTNDJTJGaWZyYW1lJTNF