2023. június 21-én került megrendezésre a budapesti Japán Nagykövetség és a Magyar Külügyi Intézet (MKI) közös „A japán G7-elnökség és a hirosimai csúcs eredményei” című nyílt eseménye. A rendezvény résztvevői Otaka Masato, Japán magyarországi nagykövete, Ugrósdy Márton, a Miniszterelnökség Politikai Igazgatói Irodáját vezető helyettes államtitkár, illetve Bartók András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem munkatársa voltak. Az eseményt Mezei Tibor, a Magyar Külügyi Intézet kutatója moderálta.

Schőberl Márton, az MKI vezérigazgatójának köszöntője után Otaka Masato Nagykövet Úr vitaindító beszéde következett, melyben bemutatta a hirosimai G7-csúcs legfontosabb témáit, kiemelve a nukleáris leszerelés és az ukrajnai háború kérdéskörét. Kifejtette, hogy a G7-országok a nukleáris leszerelés reális kivitelezését támogatják, és megerősítette Japán elkötelezettségét a leszerelés elősegítése mellett. A háborúval kapcsolatban kifejezte a G7 megingathatatlan támogatását Ukrajna felé, és a jövőbeni újjáépítési erőfeszítések összehangolásának fontosságát is hangsúlyozta. A G7-es országok megállapodásáról is beszélt, miszerint szükséges erősíteni gazdaságaik ellenállóképességét, a túlzott gazdasági függést – leginkább Kínától – pedig a kockázatok csökkentésével, nem teljes gazdasági leválással kell elkerülni.

Otaka Masato Nagykövet Úr előadása után a résztvevők Mezei Tibor moderálásával különböző kérdéseket vitattak meg. A kockázatcsökkentés stratégiájával kapcsolatban Bartók András elmondta, hogy ez nem teljes korlátozást, hanem bizonyos stratégiai fontosságú szektorok védelmét jelenti. Ugrósdy Márton hozzátette, hogy mivel a Magyarországhoz hasonló, kisebb országoknak kevesebb lehetőségük van a kockázatcsökkentésre, a G7-országok fontos segítséget nyújthatnak nekik diverzifikáció terén.

Japán G7-elnökségével és nemzetközi szerepvállalásával kapcsolatban Otaka Masato Nagykövet Úr elmondta, hogy az ENSZ rendszerének és alapelveinek veszélybe kerülése sarkallta Japánt arra, hogy aktívabb szerepet töltsön be a globális színtéren. Bartók András hangsúlyozta, hogy Japán aktív nemzetközi szerepvállalása komoly társadalmi támogatottságot élvez, Ugrósdy Márton pedig a békés konfliktuskezelés példájaként méltatta a japán törekvéseket.

A résztvevők a közönség kérdéseire reflektálva olyan témákat is megvitattak, mint például a japán fegyverkezés és a békealkotmány lehetséges módosítása, valamint Japán kapcsolatai Dél-Koreával, illetve a Közel-Kelet és Afrika országaival.


Képek forrása: Magyar Külügyi Intézet (MKI)