5 Facts – Magyarország és a Nyugat Balkán

2024. 03. 18.
  1. Magyarország történeti sors-és kultúrközössége a Nyugat-Balkánnal napjainkban geopolitikai érdekekkel párosul

Történeti távlatokban szemlélve Magyarország számára mindig fontos viszonyítási pont volt a Balkán, és délkelet-európai szomszédaink életében is megkerülhetetlen tényezők voltunk az idők során. A térség mint birodalomváltó tér, magában hordozza az instabilitás veszélyét, aminek elkerülése – vagyis a térség biztonságának garantálása – folyamatosan megjelent a történeti magyar külpolitikában. Visszanyúlva ezen hagyományokhoz, de megfelelően azonosítva jelen geopolitikai környezet kihívásait és lehetőségeit, hazánk nyugat-balkáni érdekeit vizsgálva két pillért azonosíthatunk. Egyrészt Magyarország felelősséget érez és vállal a térség békéjének és biztonságának fenntartásáért, másrészt a Nyugat-Balkán még kiaknázatlan gazdasági potenciálját is előtérbe helyezi. A két pillért pedig keretbe foglalja az euroatlanti integráció támogatása, illetve a mindkét fél számára abból realizálható előnyök.

  1. Magyarország számára stratégiai érdek a Nyugat-Balkán euroatlanti integrációja

A Nyugat-Balkánnal fenntartott kapcsolatok elsődleges keretét az euroatlanti integrációs folyamat biztosítja. Magyarország határozott és elkötelezett támogatója az államok EU- (és NATO)-csatlakozásának, hiszen a csatlakozásból származó politikai, biztonságpolitikai és gazdasági haszon megegyezik a magyar külpolitikai érdekekkel. Ezen keretrendszer mentén és térségbeli kapuszerepét kihasználva működik Magyarország együtt nyugati partnereivel, ugyanis a Nyugat-Balkánnal szemben állított célkitűzések és várakozások megegyeznek egymással.

  1. Magyarország közvetlen katonai kötelezettségvállalásain keresztül vállal felelősséget a térség biztonságáért és stabilitásért, valamint Európa határainak védelméért

A Nyugat-Balkán stabilitásának garantálása Magyarország számára nemzetbiztonsági kérdés. Az orosz–ukrán háború kitörése óta a régió pozíciója egész Európa energiabiztonsága szempontjából felértékelődött: a balkáni gáz- és kőolajvezetékek stratégiai elhelyezkedésüknél fogva kaput jelentenek Európa számára, így hazánknak is kiemelten fontos az energetikai együttműködés elősegítése a régióval. A migráció kérdése még mindig komoly kihívást jelent a szomszédságunkban, a problémakör összefügg a térség európai uniós integrációjával. Nemcsak Magyarország, hanem az EU érdeke is a régióval való szorosabb intézményi együttműködés a bel- és igazságügy, a migráció, menekültügy, határőrizet és szervezett bűnözés elleni küzdelem területén. A stabilitás garantálása érdekében Magyarország kiemelt szerepet vállal az EUFOR Althea és a NATO KFOR missziókban, és erőn felül teljesít a csapatlétszámok tekintetében. Miután Kajári Ferenc vezérőrnagy KFOR-parancsnoksága alatt Magyarország bizonyította, hogy képes NATO-művelet vezetésére, idén először az EUFOR Althea élén is magyar parancsnok áll Sticz László vezérőrnagy személyében. Ez hazánk számára a katonadiplomáciai sikeren túl erős visszajelzés a nyugat partnerei felől arról, hogy megbíznak a Magyar Honvédség, és így hazánk felkészültségében és szakértelmében.

  1. A magyar gazdasági kifektetések elsőszámú helyszíne a Nyugat-Balkán

A magyar gazdasági jelenlét számottevő bővülést mutat az elmúlt években: 2015 és 2022 között közel 150 százalékkal nőtt a térségbe irányuló termékexport, mely 2022-ben átlépte a 4,5 milliárd eurót. Szerbia továbbra is a magyar külkereskedelem célországa, amit mérete, lakosságszáma, közelsége és a vajdasági magyarság jelenléte is alátámaszt; 2022-ben a magyar termékexport Szerbiába elérte a 3,4 milliárd eurót. Olyan, helyben jelenlévő magyar nagyvállalatok révén, mint a MOL, az OTP vagy a 4iG hazánkra stabil partnerként tekintenek az egész régióban, melynek elmélyítése alapvető magyar gazdasági érdek.

  1. Az MKI zászlóshajó-konferenciája, a Budapest Balkans Forum platformot biztosít a régió kihívásainak megvitatásához.

Hazánk jó ismerője és megértője a térség problémáinak, mély kulturális kapcsolataink és szomszédos elhelyezkedésünk pedig magával hozzák a politikai-gazdasági viszony elmélyítésében való érdekeltségünket. A folyton változó geopolitikai körülmények között éppen ezért szükségszerű, hogy Magyarország látható maradjon, egyben továbbra is kiszámítható partner legyen a térségben. Magyarország természetes szövetségese a Nyugat-Balkánnak, és stratégiai elhelyezkedésünkből adódó kapuszerepünk révén Budapest az, aki közvetíteni tud a Nyugat-Balkán és az EU között.  Ez a mentalitás hívta életre a „Magyarország összeköt” szlogennel ellátott, s idén március 12-13. között megrendezendő Budapest Balkans Forumot.

Készítette: Ármás Julianna és Viola Cintia.